The Principles of Tribocracy (Part 5)

Posted: February 26, 2017 by PaanLuel Wël in Columnists, Featured Articles, Opinion Articles, Opinion Writers, PaanLuel Wël, Philosophy

Past Governments: The Interplay Between Power Politics and Ethnicity in the Republic of South Sudan under a Tribocratic Paradigm (Part 1)

By PaanLuel Wël, Juba, South Sudan

RSS coat of ARMS

South Sudan’s coat of arms, in which the eagle symbolizes vision, strength, resilience and majesty, and the shield and spear the people’s resolve to protect the sovereignty of their republic and work hard to feed it.

February 26, 2017 (SSB) — They say that a picture is worth thousand words. And indeed the following illustrative figures, based on past governments of President Salva Kiir Mayaardit, paint a telling picture of the dynamic interplay between power politics and ethnicity in the Republic of South Sudan under a Tribocratic Paradigm.

The 1st Government of President Kiir: The First Post-CPA Government of President Kiir formed in October 2005, after the promulgation of the Comprehensive Peace Agreement (CPA), inclusive of subsequent reshufflings, both with the Government of Southern Sudan (GoSS) in Juba and the Government of National Unity (GoNU) in Khartoum.

S/no Name Position Caucus Constituency Section County
1. Salva Kiir Mayaardit President Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Awan-Chan) Gogrial West
2. Riek Machar Teny Vice President, Housing, Land and Public Utility Nuer Liech Nuer Dok Nuer Leer
3. James Wani Igga Speaker of Parliament Equatorian Central Equatorian Bari Juba
4. Pagan Amum Okiech SPLM SG & Diplomatic Affairs advisor Minority Group Shilluk Shilluk Kodok
5. John Wol Makech Chief Justice Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek Center
6. Elijah Malok Aleng Governor of Central Bank Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
7. Oyai Deng Ajak Chief of General Staff Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
8. Makwei Deng Majuch Commissioner of Police Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
9. Justin Yaach Arop Minister: Cabinet Affairs Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Twic) Twic
10. Dominic Dim Deng Minister: SPLM/A Affairs (Defence) Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Twic) Twic
11. Daniel Awet Akot Minister: Police & Security (Interior) Dinka Agaar Dinka Gok Dinka Cueibet
12. Arthur Akuien Chol Minister: Finance & Economic Planning (1stgov’t) Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Ajak) Aweil South
13. Kuol Athiaan Mawien Minister: Finance & Economic Planning (2nd gov’t) Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Malual) Aweil North
14. Nhial Deng Nhial Minister: Regional Cooperation Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Thony) Tonj South
15. Michael Makuei Lueth Minister: Legal Affairs and Constitutional Development Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
16. Michael Milli Hussein Minister: Education, Science & Technology Minority Group Fertit Balanda Wau
17. Theophilus Ochang Lotti Minister: Health Equatorian Central Equatorian Lokoya Juba
18. Albino Akol Akol Minister: Industry and Mining Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Ajak) Aweil South
19. Prof. Philip Yona Minister: Cooperative and Rural Development Equatorian Central Equatorian Kuku Kajo-keji
20. Anthony Lino Makana Minister: Commerce, Trade and Supply Equatorian Western Equatorian Zande Yambio
21. Samson Kwaje Minister: Information, Radio and Television Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
22. Gier Chuang Aluong Minister: Telecommunications & Postal Services Dinka Padang Dinka Paweny Dinka Pigi
23. Rebecca Nyandeng de Mabior Minister: Transport & Roads Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
24. James Loro Siricio Minister: Environment & Wildlife Conservation Equatorian Central Equatorian Bari Juba
25. Martin Elia Lomuro Minister: Agriculture and Forestry Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
26. Festo Faustino Kumba Minister: Animal Resources & Fisheries Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
27. David Deng Athorbei Minister: Labour, Public Service & Human Resource Development Dinka Agaar Dinka Atuot Dinka Yirol West
28. John Luk Jok Minister: Culture, Youth & Sports (1st gov’t); Petroleum (2nd gov’t); Justice (3rd gov’t) Nuer Lou Nuer Moor Akobo
29. Barnaba Marial Benjamin Minister: Co-operative and Rural Development Nuer Lou Nuer Gon Uror
30. Ms. Mary Kiden Minister: Gender, Social Welfare and Religious Affairs Equatorian Central Equatorian Kuku Kajo-keji
31. Joseph Duer Joakok Minister: Water Resources & Irrigation Nuer Phow Nuer Thiang Nuer Fangak
South Sudanese Ministers in the Government of National Unity (GoNU) in Khartoum
32. Kuol Manyang Juuk Minister: Road Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
33. Lual Achuek Deng Minister: Petroleum (2ndgov’t); Deputy, finance and national economy (1stgov’t) Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
34. Majak Agoot Atem Deputy: National Intelligence Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
35. Lam Akol Ajawin Minister: Foreign Affairs Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
36. George Bureng Nyombe Minister: Foreign Trade Equatorian Central Equatorian Bari Juba
37. Aleu Ayieny Aleu Deputy, Interior Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Noi) Tonj North
38. Wek Mamer Kuol Deputy, the presidency (2nd gov’t) Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Noi) Tonj North
39. Peter Adwok Nyaba Higher Education, and Scientific Research Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
40. Atem Garang Dekuek Deputy: Speaker Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
41. Telar Ring Deng Deputy, the presidency (1st gov’t) Dinka Agaar Dinka Atuot Dinka Yirol West
42. James Kok Ruea Foreign Trade (2nd gov’t) Nuer Phow Nuer Laak Nuer Fangak
43. Kosti Manibe Ngai Investment (1st gov’t); Cabinet Affairs (2nd gov’t) Equatorian Western Equatorian Moru Mundri
44. Harun Lual Lual Humanitarian Affairs (2ndgov’t) Dinka Padang Dinka Nyiel Dinka Melut
45. Joseph Lual Achuil Humanitarian Affairs (3rd gov’t) Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Kuach) Gogrial West
46. Barnaba Marial Benjamin Deputy, International Cooperation Nuer Lou Nuer Gon Uror
47. Elias Nyamlel Wako International Cooperation (2nd gov’t) Minority Group Fertit Balanda Wau
48. Deng Aloor Kuol Foreign affairs (2nd gov’t); Cabinet affairs (1st gov’t) Dinka Padang Dinka Jok Dinka Abyei
49. Chuol Rambang Luoth Minister: Transport Nuer Lou Nuer Moor Akobo
50. Beatrice  Grace Daterio Deputy, Foreign Affairs Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
51. Philip Thon Leek Road, Transport and Bridge (2nd gov’t) Dinka Bor Dinka Nyarweng Dinka Duk
52. Peter Nyot Kok Higher Education, and Scientific Research (1stgov’t) Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek Center
53. Pagan Amum Okiech Cabinet Affairs (2nd gov’t) Minority Group Shilluk Shilluk Kodok
54. Luka Biong Deng Cabinet Affairs (3rd gov’t) Dinka Padang Dinka Jok Dinka Abyei
55. Angelina Jany Teny Deputy, Energy and Mining Nuer Liech Nuer Western Jikany Guit
56. Theresa Siricio Deputy, Tourism and Environment (1st gov’t); Deputy, Information and Communication (2ndgov’t) Equatorian Central Equatorian Bari Juba

Table 1: Tribocratic Analysis of the 1st Government of President Kiir

 (a) Political Constituencies
Political Caucus Political Constituency Number in the government % of the government % of the national population Dominating/Marginalized
Dinka Rek Dinka 10 17.86% 19.86% -2.00%
Bor Dinka 9 16.07% 4.50% 11.57%
Agaar Dinka 5 8.93% 7.93% 1.00%
Padang Dinka 4 7.14% 5.88% 1.26%
Equatorian Western 4 7.14% 7.48% -0.34%
Central 9 16.07% 13.36% 2.71%
Eastern 0 0.00% 10.99% -10.99%
Nuer Lou Nuer 4 7.14% 5.13% 2.01%
Liech Nuer 2 3.57% 5.87% -2.30%
Jikany Nuer 0 0.00% 5.29% -5.29%
Phow Nuer 2 3.57% 3.02% 0.55%
Minority Group Eastern Minorities 5 8.93% 6.12% 2.81%
Western Minorities 2 3.57% 4.53% -0.96%
Total 56 100.00% 99.96% 0.04%
(b) Political Caucus
Code Political Caucus Number in the government % of the government % of national population Dominating/Marginalized
1 Dinka 28 50.00% 38.18% 11.82%
2 Equatorian 13 23.21% 31.82% -8.61%
3 Nuer 8 14.29% 19.33% -5.04%
4 Minority Group 7 12.50% 10.65% 1.85%
Total 56 100.00% 100.00% 0.02%

The 2nd Government of President Kiir: The Second Government of President Salva Kiir (the reshuffling of the first, post-CPA Government), which was dissolved on 13 July 2011, immediately after independence.

S/no Name Position Caucus Constituency Section County
1. Salva Kiir Mayaardit President Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Awan-Chan) Gogrial West
2. Riek Machar Teny Vice President Nuer Liech Nuer Dok Nuer Leer
3. James Wani Igga Speaker of Parliament Equatorian Central Equatorian Bari Juba
4. Pagan Amum Okiech SPLM SG & Peace and CPA Implementation Minority Group Shilluk Shilluk Kodok
5. John Wol Makech Chief Justice Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek Center
6. Elijah Malok Aleng Governor of Central Bank Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
7. James Hoth Mai Chief of General Staff Nuer Jikany Nuer Gajook Ulang
8. Acuil Tito Madut Commissioner of Police Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Kuach) Gogrial West
9. Kosti Manibe Ngai Minister: Cabinet Affairs Equatorian Western Equatorian Moru Mundri
10. Nhial Deng Nhial Minister: Defense Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Thony) Tonj South
11. Gier Chuang Aluong Minister: Interior Dinka Padang Dinka Paweny Dinka Pigi
12. David Deng Athorbei Minister: Finance & Economic Planning Dinka Agaar Dinka Atuot Dinka Yirol West
13. Deng Alor Kuol Minister: Foreign Affairs Dinka Padang Dinka Jok Dinka Abyei
14. John Luk Jok Minister: Justice Nuer Lou Nuer Moor Akobo
15. Joseph Ukel Abango Minister: Higher Education, Science & Technology Minority Group Luo Jurchol Jur River
16. Luka Tombe Monoja Minister: Health (3rd gov’t) Equatorian Central Equatorian Bari Juba
17. Joseph Monytuil Wicjang Minister: Health (2ndgov’t) Nuer Liech Nuer Bul Nuer Mayom
18. Garang Diing Akuong Minister: Energy and Mining Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Abiem) Aweil East
19. Oyai Deng Ajak Minister: Investment Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
20. Barnaba Marial Benjamin Minister: Information Nuer Lou Nuer Gon Uror
21. Madut Biar Yel Minister: Telecommunications & Postal Services Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Malual) Aweil Center
22. Anthony Lino Makana Minister: Transport & Roads Equatorian Western Equatorian Zande Yambio
23. Gabriel Changson Chang Minister: Culture, Heritage, Wildlife conservation and Tourism Nuer Jikany Nuer Gajook Nasir
24. Ann Itto Leonardo Minister: Agriculture and Forestry Equatorian Eastern Equatorian Madi Magwi
25. Nyaluk Tiong Gatluak Minister: Animal Resources & Fisheries Nuer Liech Nuer Dok Nuer Leer
26. Awut Deng Acuil Minister: Labour and Public Service Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Akook) Tonj East
27. Mary Jervas Yak Ubanyo Minister: Human Resource Development Minority Group Luo Jurchol Jur River
28. Makuach Teny Youk Minister: Youth, Sports and Recreation Nuer Liech Nuer Dok Nuer Leer
29. Agnes Kwaje Lasuba Minister: Gender, Child and Social Welfare Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
30. Paul Mayom Akec Minister: Irrigation and Water Resources Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek East
31. Michael Milly Hussein Minister: General Education Minority Group Fertit Balanda Wau
32. Michael Makwei Lueth Minister: Parliamentary affairs Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
33. Jemma Nunu Kumba Minister: Housing and Physical Planning Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
34. Stephen Dhieu Dau Minister: Commerce and Industry Dinka Padang Dinka Nyiel Dinka Melut
35. Cirino Hiteng Ofuho Minister: Office of the President Equatorian Eastern Equatorian Otuho Torit
36. Isaac Awan Maper Minister: Environment Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek East
37. James Kok Ruea Minister: Humanitarian Affairs & Disaster Management Nuer Phow Nuer Laak Nuer Fangak
38. Abdallah Albert Minister: Wildlife Conservation and Tourism Equatorian Eastern Equatorian Otuho Torit
39. Priscilla Nyanyang Joseph Minister: Minister without Portfolio Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek East
40. Majak Agoot Atem Minister: National Security Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
41. Jimmy Lemmy Lima Rural Development and Cooperative Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya

Table 2: Tribocratic Analysis of the 2nd Government of President Kiir

(a) Political Constituencies
Political Caucus Political Constituency Number in the government % of the government % of the national population Dominating/Marginalized
Dinka Rek Dinka 6 14.63% 19.86% -5.23%
Bor Dinka 3 7.32% 4.50% 2.82%
Agaar Dinka 5 12.20% 7.93% 4.27%
Padang Dinka 3 7.32% 5.88% 1.44%
Equatorian Western 3 7.32% 7.48% -0.16%
Central 4 9.76% 13.36% -3.60%
Eastern 3 7.32% 10.99% -3.67%
Nuer Lou Nuer 2 4.88% 5.13% -0.25%
Liech Nuer 4 9.76% 5.87% 3.89%
Jikany Nuer 2 4.88% 5.29% -0.41%
Phow Nuer 1 2.44% 3.02% -0.58%
Minority Group Eastern Minorities 2 4.88% 6.12% -1.24%
Western Minorities 3 7.32% 4.53% 2.79%
Total 41 100.00% 99.96% 0.04%
(b) Political Caucus  
Code Political Caucus Number in the government % of the government % of the National Population Dominating/Marginalized
1 Dinka 17 41.46% 38.18% 3.28%
2 Equatorian 10 24.39% 31.82% -7.43%
3 Nuer 9 21.95% 19.33% 2.62%
4 Minority Group 5 12.20% 10.65% 1.55%
Total 41 100.00% 100.00% 0.02%

The 3rd Government of President Kiir: The Third Government of President Kiir, appointed immediately after Independence, in August 2011.

S/no Name Position Caucus Constituency Section County
1. Salva Kiir Mayaardit President Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Awan-Chan) Gogrial West
2. Riek Machar Teny Vice President Nuer Liech Nuer Dok Nuer Leer
3. James Wani Igga Speaker of Parliament Equatorian Central Equatorian Bari Juba
4. Pagan Amum Okiech SPLM SG Minority Group Shilluk Shilluk Kodok
5. Chan Reech Madut Chief Justice Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Aguok) Gogrial West
6. Kornelious Koryom Mayik Governor of Central Bank Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Apuk-Giir) Gogrial East
7. James Hoth Mai Chief of General Staff Nuer Jikany Nuer Gajook Ulang
8. Deng Alor Kuol Minister: Cabinet Affairs Dinka Padang Dinka Jok Dinka Abyei
9. John Koang Nyuon Defense and Veteran Affairs Nuer Phow Nuer Laak Nuer Fangak
10. Nhial Deng Nhial Foreign Affairs and International Cooperation Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Thony) Tonj South
11. Emmanuel Lowilla Onango Office of the President Equatorian

 

Central Equatorian Kakwa Yei
12. Oyai Deng Ajak National Security Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
13. John Luk Jok Justice Nuer Lou Nuer Moor Akobo
14. Alison Manani Magaya Interior Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
15. Michael Makwei Lueth Parliamentary Affairs Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
16. Kosti Manibe Ngai Finance and Economic Planning Equatorian Western Equatorian Moru Mundri
17. Awut Deng Achuil Labor, Public Service and Human Resource Development Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Akook) Tonj East
18. Garang Diing Akuong Commerce, Industry and Investment Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Abiem) Aweil East
19. Barnaba Marial Benjamin Information and Broadcasting Nuer Lou Nuer Gon Uror
20. Michael Milly Hussein Health Minority Group Fertit Balanda Wau
21. Ms. Betty Achan Ogwaro Agriculture and Forestry Equatorian Eastern Equatorian Acholi Magwi
22. Gier Chuang Aluong Roads and Bridges Dinka Padang Dinka Paweny Pigi
23. Ms. Agnes Poni Lokudu Transport Equatorian Central Equatorian Bari Juba
24. Joseph Ukel Abango General Education and Instruction Minority Group Luo Jurchol Jur River
25. Peter Adwok Nyaba Higher Education, Science and Technology Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
26. Alfred Lado Gore Environment Equatorian Central Equatorian Bari Juba
27. Ms. Jemma Nunu Kumba Housing and Physical Planning Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
28. Madut Biar Yel Telecommunication and Postal Services Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Malual) Aweil Center
29. Stephen Dhieu Dau Petroleum and Mining Dinka Padang Dinka Nyiel Dinka Melut
30. David Deng Athorbei Electricity and Dams Dinka Agaar Dinka Atuot Dinka Yirol West
31. Agnes Kwaje Lasuba Gender, Child and Social Welfare Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
32. Joseph Lual Achuil Humanitarian Affairs and Disaster Management Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Kuach) Gogrial West
33. Paul Mayom Akech Water Resources and Irrigation Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek East
34. Gabriel Changson Chang Wildlife Conservation and Tourism Nuer Jikany Nuer Gajook Nasir
35. Martin Elia Lomuro Animal Resources and Fisheries Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
36. Cirino Hiteng Ofuho Culture, Youth and Sports Equatorian Eastern Equatorian Otuho Torit
37. Wek Mamer Kuol Deputy: Cabinet Affairs Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Noi) Tonj North
38. Majak Agot Atem Deputy: Defense and Veteran Affairs Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
39. Ms. Beatrice Grace Daterio Deputy: Foreign Affairs Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
40. Elias Nyamlel Wako Deputy: International Cooperation Minority Group Fertit Balanda Wau
41. Paulino Wanawila Onango Deputy: Justice Minority Group Fertit Balanda Wau
42. Salva Mathok Gengdit Deputy: Interior Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Apuk-Giir) Gogrial East
43. Marial Awou Yol Deputy: Finance and Economic Planning Dinka Agaar Dinka Chiech Dinka Yirol East
44. Mary Jervas Yak Ubanyo Deputy: Finance and Economic Planning Minority Group Luo Jurchol Jur River
45. Kwong Danhier Gatluak Deputy: Labor, Public Service and Human Resource Development Nuer Liech Nuer Nyuong Nuer Panyijiar
46. Kengen Jakor Beyo Deputy: Commerce, Industry and Investment Minority Group Mukaji Murle Pibor
47. Atem Yak Atem Deputy: Information and Broadcasting Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
48. Yatta Loli Lugar Deputy: Health Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
49. Beda Machar Deng Deputy: Agriculture and Forestry Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Twic) Twic
50. Simon Mijok Mijak Deputy: Roads and Bridges Dinka Padang Dinka Panaru Dinka Panriang
51. Mayom Kuoch Malek Deputy: Transport Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Twic) Twic
52. Ms. Rebecca Joshua Okwaci Deputy: General Education and Instruction Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
53. Gabriel Kuch Abyei Deputy: Higher Education, Science and Technology Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek center
54. Philip Palet Gadin Deputy: Environment Nuer Phow Nuer Gawaar Nuer Ayod
55. Ms. Mary Nyawulang Ret Deputy: Housing and Physical Planning Nuer Phow Nuer Gawaar Nuer Ayod
56. Ms. Beatrice Khamisa Wani Deputy: Telecommunication and Postal Services Equatorian Central Equatorian  Bari Juba
57. Ms. Elizabeth James Bol Deputy: Petroleum and Mining Dinka Agaar Dinka Chiech Dinka Yirol East
58. Ms. Rhoda Atong David Alaak Deputy: Electricity and Dams Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
59. Ms. Priscilla Nyanyang Joseph Deputy: Gender, Child and Social Welfare Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek East
60. Ms. Sabina Dario Okolong Deputy: Humanitarian Affairs and Disaster Management Equatorian Eastern Equatorian Otuho Torit
61. Ms. Nadia Arop Dudi Deputy: Animal Resources and Fisheries Dinka Padang Dinka Panaru Dinka Panriang
62. Ali Keti Ochie Deputy: Water Resources and Irrigation Minority Group Burun Burun Maban
63. Obuch Ojwok Deputy: Wildlife Conservation and Tourism Equatorian Eastern Equatorian Acholi Magwi

Table 3: Tribocratic Analysis of the 3rd Government of President Kiir

(a) Political Constituencies
Political Caucus Political Constituency Number in the government % of the government % of the national population Dominating/Marginalized
Dinka Rek Dinka 12 19.05% 19.86% -0.81%
Bor Dinka 4 6.35% 4.50% 1.85%
Agaar Dinka 6 9.52% 7.93% 1.59%
Padang Dinka 5 7.94% 5.88% 2.06%
Equatorian Western 4 6.35% 7.48% -1.13%
Central 8 12.70% 13.36% -0.66%
Eastern 4 6.35% 10.99% -4.64%
Nuer Lou Nuer 2 3.17% 5.13% -1.96%
Liech Nuer 2 3.17% 5.87% -2.70%
Jikany Nuer 2 3.17% 5.29% -2.12%
Phow Nuer 3 4.76% 3.02% 1.74%
Minority Group Eastern Minorities 6 9.52% 6.12% 3.40%
Western Minorities 5 7.94% 4.53% 3.41%
Total 63 100.00% 99.96% 0.04%
(b) Political Caucus  
Code Political Caucus Number in the government % of the government % of the National Population Dominating/Marginalized
1 Dinka 27 42.86% 38.18% 4.68%
2 Equatorian 16 25.40% 31.82% -6.42%
3 Nuer 9 14.29% 19.33% -5.04%
4 Minority Group 11 17.46% 10.65% 6.81%
Total 63 100.00% 100.00% 0.02%

The 4th Government of President Kiir: The Fourth Government of President Kiir (reshuffling of the 3rdGovernment), which was dissolved on 23rd July 2013, along with the Vice President Riek Machar.

S/no Name Position Caucus Constituency Section County
1. Salva Kiir Mayaardit President Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Awan-Chan) Gogrial West
2. Riek Machar Teny Vice President Nuer Liech Nuer Dok Nuer Leer
3. James Wani Igga Speaker of Parliament Equatorian Central Equatorian Bari Juba
4. Pagan Amum Okiech SPLM Secretary General Minority Group Shilluk Shilluk Kodok
5. Chan Reech Madut Chief Justice Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Aguok) Gogrial West
6. Kornelious Koryom Mayik Governor of Central Bank Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Apuk-Giir) Gogrial East
7. James Hoth Mai Chief of General Staff Nuer Jikany Nuer Gajook Ulang
8. Deng Alor Kuol Cabinet Affairs Dinka Padang Dinka Jok Dinka Abyei
9. John Koang Nyuon Defense and Veteran Affairs Nuer Phow Nuer Laak Nuer Fangak
10. Nhial Deng Nhial Foreign Affairs and International Cooperation Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Thony) Tonj South
11. Emmanuel Lowilla Onango Office of the President Equatorian Central Equatorian Kakwa Yei
12. Oyai Deng Ajak National Security Service Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
13. John Luk Jok Justice Nuer Lou Nuer Moor Akobo
14. Alison Manani Magaya Interior Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
15. Michael Makwei Lueth Parliamentary Affairs Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
16. Kosti Manibe Ngai Finance and Economic Planning Equatorian Western Equatorian Moru Mundri
17. Garang Diing Akuong Commerce, Industry and Investment Dinka Rek Dinka

 

Aweil Dinka (Abiem) Aweil East
18. Barnaba Marial Benjamin Information and Broadcasting Nuer Lou Nuer Gon Uror
19. Michael Milly Hussein Health Minority Group Fertit Balanda Wau
20. Ms. Betty Achan Ogwaro Agriculture and Forestry Equatorian Eastern Equatorian Acholi Magwi
21. Gier Chuang Aluong Roads and Bridges Dinka Padang Dinka Paweny Pigi
22. Ms. Agnes Poni Lokudu Transport Equatorian Central Equatorian Bari Juba
23. Joseph Ukel Abango General Education and Instruction Minority Group Luo Jurchol Jur River
24. Peter Adwok Nyaba Higher Education, Science and Technology Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
25. Alfred Lado Gore Environment Equatorian Central Equatorian Bari Juba
26. Jemma Nunu Kumba Housing and Physical Planning Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
27. Madut Biar Yel Telecommunication and Postal Services Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Malual) Aweil Center
28. Stephen Dhieu Dau Petroleum and Mining Dinka Padang Dinka Nyiel Dinka Melut
29. David Deng Athorbei Electricity and Dams Dinka Agaar Dinka Atuot Dinka Yirol West
30. Agnes Kwaje Lasuba Gender, Child and Social Welfare Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
31. Joseph Lual Achuil Humanitarian Affairs and Disaster Management Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Kuach) Gogrial West
32. Paul Mayom Akech Water Resources and Irrigation Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek East
33. Gabriel Changson Chang Wildlife Conservation and Tourism Nuer Jikany Nuer Gajook Nasir
34. Martin Elia Lomuro Animal Resources and Fisheries Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
35. Cirino Hiteng Ofuho Culture, Youth and Sports Equatorian Eastern Equatorian Otuho Torit
36. Wek Mamer Kuol Deputy: Cabinet Affairs Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Noi) Tonj North
37. Majak Agot Atem Deputy: Defense and Veteran Affairs Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
38. Ms. Beatrice Grace Daterio Deputy: Foreign Affairs Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
39. Paulino Wanawila Onango Deputy: Justice Minority Group Fertit Balanda Wau
40. Salva Mathok Gengdit Deputy: Interior Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Apuk-Giir) Gogrial East
41. Marial Awou Yol Deputy: Finance and Economic Planning Dinka Agaar Dinka Chiech Yirol East
42. Mary Jervas Yak Ubanyo Deputy: Finance and Economic Planning Minority Group Luo Jurchol Jur River
43. Kwong Danhier Gatluak Deputy: Labor, Public Service and Human Resource Development Nuer Liech Nuer Nyuong Panyijiar
44. Kengen Jakor Beyo Deputy: Commerce, Industry and Investment Minority Mukaji Murle Pibor
45. Atem Yaak Atem Deputy: Information and Broadcasting Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
46. Yatta Loli Lugar Deputy: Health Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
47. Beda Machar Deng Deputy: Agriculture and Forestry Dinka Rek Dinka Twic Dinka Twic
48. Simon Mijok Mijak Deputy: Roads and Bridges Dinka Padang Dinka Panaru Panriang
49. Mayom Kuoch Malek Deputy: Transport Dinka Rek Dinka Twic Dinka Twic
50. Rebecca Joshua Okwaci Deputy: General Education and Instruction Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
51. Gabriel Kuch Abyei Deputy: Higher Education, Science and Technology Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek Center
52. Philip Palet Gadin Deputy: Environment Nuer Phow Nuer Gawaar Nuer Ayod
53. Ms. Mary Nyawulang Ret Deputy: Housing and Physical Planning Nuer Phow Nuer Gawaar Nuer Ayod
54. Ms. Beatrice Khamisa Wani Deputy: Telecommunication and Postal Services Equatorian Central Equatorian  Bari Juba
55. Ms. Elizabeth James Bol Deputy: Petroleum and Mining Dinka Agaar Dinka Chiech Dinka Yirol East
56. Ms. Rhoda Atong David Alaak Deputy: Electricity and Dams Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
57. Ms. Priscilla Nyanyang Joseph Deputy: Gender, Child and Social Welfare Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek East
58. Ms. Sabina Dario Okolong Deputy: Humanitarian Affairs and Disaster Management Equatorian Eastern Equatorian Otuho Torit
59. Ms. Nadia Arop Dudi Deputy: Animal Resources and Fisheries Dinka Padang Dinka Panaru Panriang
60. Ali Keti Ochie Deputy: Water Resources and Irrigation Minority Group Burun Burun Maban
61. Obuch Ojwok Deputy: Wildlife Conservation and Tourism Equatorian Eastern Equatorian Acholi Magwi

Table 4: Tribocratic Analysis of the 4th Government of President Kiir

 (a) Political Constituencies
Political Caucus Political Constituency Number in the government % of the government % of the national population Dominating/Marginalized
Dinka Rek Dinka 11 18.03% 19.86% -1.83%
Bor Dinka 4 6.56% 4.50% 2.06%
Agaar Dinka 6 9.84% 7.93% 1.91%
Padang Dinka 5 8.20% 5.88% 2.32%
Equatorian Western 4 6.56% 7.48% -0.92%
Central 8 13.11% 13.36% -0.25%
Eastern 4 6.56% 10.99% -4.43%
Nuer Lou Nuer 2 3.28% 5.13% -1.85%
Liech Nuer 2 3.28% 5.87% -2.59%
Jikany Nuer 2 3.28% 5.29% -2.01%
Phow Nuer 3 4.92% 3.02% 1.90%
Minority Group Eastern Minorities 6 9.84% 6.12% 3.72%
Western Minorities 4 6.56% 4.53% 2.03%
Total 61 100.00% 99.96% 0.04%
(b) Political Caucus  
Code Political Caucus Number in the government % of the government % of the National Population Dominating/Marginalized
1 Dinka 26 42.62% 38.18% 4.44%
2 Equatorian 16 26.23% 31.82% -5.59%
3 Nuer 9 14.75% 19.33% -4.58%
4 Minority Group 10 16.39% 10.65% 5.74%
Total 61 100.00% 100.00% 0.02%

The 5th Government of President Kiir: The Fifth Government of President Kiir, which was appointed in August 2013, after the dismissal of Vice President Dr. Riek Machar

S/no Name Position Caucus Constituency Section County
1. Salva Kiir Mayaardit President Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Awan-Chan) Gogrial West
2. James Wani Igga Vice President Equatorian Central Equatorian Bari Juba
3. Manasseh Magok Rundial Speaker of Parliament Nuer Liech Nuer Jagei Nuer Koch
4. Anne Itto Leonardo SPLM Secretary General Equatorian Eastern Equatorian Madi Magwi
5. Chan Reech Madut Chief Justice Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Aguok) Gogrial West
6. Kornelius Koryom Mayiik Governor of Central Bank Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Apuk-Giir) Gogrial East
7. James Hoth Mai Chief of General Staff Nuer Jikany Nuer Gajook Ulang
8. Martin Elia Lomoro Minister: Cabinet Affairs Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
9. Kuol Manyang Juuk Minister: Defense and Veteran Affairs Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
10. Barnaba Marial Benjamin Minister: Foreign Affairs and International Cooperation Nuer Lou Nuer Gon Uror
11. Awan Guol Riak Minister: Office of the President Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek East
12. Obote Mamur Mete Minister: National Security Service Equatorian Eastern Equatorian Otuho Torit
13. Paulino Wanawilla Onango Minister: Justice Minority Group Fertit Balanda Wau
14. Aleu Ayieny Aleu Minister: Interior and Wildlife Conservation Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Noi) Tonj North
15. Aggrey Tisa Sabuni Minister: Finance, Commerce and Economic Planning Equatorian Central Equatorian Kuku Kajo-Keji
16. Ngor Kolong Ngor Minister: Labor, Public Service and Human Resource Development Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Malual) Aweil Center
17. Riek Gai Kok Minister: Health Nuer Lou Nuer Moor Akobo
18. Michael Makwei Lueth Minister: Information and Broadcasting Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
19. Rebecca Joshua Okwachi Minister: Telecommunication and Postal Services Minority Shilluk Shilluk Panyikang
20. Beda Machar Deng Minister: Agriculture, Tourism, and Natural Resources Dinka Rek Dinka Twic Dinka Twic
21. Kuong Danhier Gatluak Minister: Transport, Roads and Bridges Nuer Liech Nuer Nyuong Panyijiar
22. John Gai Yoh Minister: Education, Science and Technology Nuer Jikany Nuer Gajook Nasir
23. Catherine Juan Bennia Minister: Land, Housing and Physical Planning Equatorian Western Equatorian Kuku Kajo-keji
24. Jemma Nunu Kumba Minister: Electricity, Dams and Irrigation Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
25. Stephen Dhieu Dau Minister: Petroleum, and Mining, Industry Dinka Padang Dinka Nyiel Dinka Melut
26. Abdalla Deng Nhial Minister: Environment Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
27. Awut Deng Acuil Minister: Gender, Child and Social Development Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Akook) Tonj East
28. Nadia Arop Dudi Minister: Culture, Youth and Sports Dinka Padang Dinka Panaru Panriang
29. Peter Bashir Gbandi Deputy: Foreign Affairs Equatorian Western Equatorian Baka Maridi
30. Jadalla Augustino Wani Deputy: Interior and Wildlife Conservation Equatorian Central Equatorian Bari Juba
31. Kengen Jakor Beyo Deputy: Finance, Commerce and Economic Planning Minority Group Mukaji Murle Pibor
32. Mary Jervas Yak Ubanyo Deputy: Finance, Commerce and Economic Planning Minority Group Luo Jurchol Jur River
33. Simon Mijok Mijak Deputy: Transport, Roads and Bridges Dinka Padang Dinka Panaru Panriang
34. Bol Makueng Yuol Deputy: Education, Science and Technology Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek East
35. Deng Arop Kuol Deputy: Land, Housing and Physical Planning Dinka Padang Dinka Jok Dinka Abyei
36. Elizabeth James Bol Deputy: Petroleum and Mining Dinka Agaar Dinka Chiech Dinka Yirol East
37. Selwa Gibril Beriberi Deputy: Cabinet Affairs Minority Group Fertit Balanda Wau
38. Martin Tako Moyi Deputy: Environment Equatorian Western Equatorian Moru Mundri
39. Josephine Napwon Cosmos Deputy: Culture, Youth and Sports Equatorian Eastern Equatorian Taposa Kapoeta
40. Rachel Nyadak Paul Deputy: Information and Broadcasting Nuer Lou Nuer Gon Uror

Table 5: Tribocratic Analysis of the 5th Government of President Kiir

 (a) Political Constituencies
Political Caucus Political Constituency Number in the government % of the government % of the national population Dominating/Marginalized
Dinka Rek Dinka 7 17.50% 19.86% -2.36%
Bor Dinka 3 7.50% 4.50% 3.00%
Agaar Dinka 3 7.50% 7.93% -0.43%
Padang Dinka 4 10.00% 5.88% 4.12%
Equatorian Western 3 7.50% 7.48% 0.02%
Central 5 12.50% 13.36% -0.86%
Eastern 3 7.50% 10.99% -3.49%
Nuer Lou Nuer 3 7.50% 5.13% 2.37%
Liech Nuer 2 5.00% 5.87% -0.87%
Jikany Nuer 2 5.00% 5.29% -0.29%
Phow Nuer 0 0.00% 3.02% -3.02%
Minority Group Eastern Minorities 2 5.00% 6.12% -1.12%
Western Minorities 3 7.50% 4.53% 2.97%
Total 40 100.00% 99.96% 0.04%
(b) Political Caucus  
Code Political Caucus Number in the government % of the government % of the National Population Dominating/Marginalized
1 Dinka 17 42.50% 38.18% 4.32%
2 Equatorian 11 27.50% 31.82% -4.32%
3 Nuer 7 17.50% 19.33% -1.83%
4 Minority Group 5 12.50% 10.65% 1.85%
Total 40 100.00% 100.00% 0.02%

The 6th Government of President Kiir: The Sixth Government of President Kiir, a reshuffling of the fifth government, which was dissolved before the formation of the KIIR-RIEK TGONU in 2016, after the signing of the Compromised Peace Agreement in Addis Ababa, popularly known as the Agreement for the Resolution of Conflict in South Sudan (ARCISS), in August 2015.

S/no Name Position Caucus Constituency Section County
1. Salva Kiir Mayaardit President Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Awan Chan) Gogrial West
2. James Wani Igga Vice President Equatorian Central Equatorian Bari Juba
3. Manasseh Magok Rundial Speaker of Parliament Nuer Liech Nuer Jagei Nuer Koch
4. Jemma Nunu Kumba SPLM Secretary General Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
5. Chan Reech Madut Chief Justice Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Aguok) Gogrial West
6. Kornelius Koryom Mayiik Governor of Central Bank Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Apuk-Giir) Gogrial East
7. Paul Malong Awan Chief of General Staff Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Abiem) Aweil East
8. Martin Elia Lomoro Cabinet Affairs Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
9. Kuol Manyang Juuk Defense and Veteran Affairs Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
10. Peter Bashir Gbandi Foreign Affairs and International Cooperation Equatorian Western Equatorian Baka Maridi
11. Awan Guol Riak Office of the President Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek East
12. Obote Mamur Mete National Security Service Equatorian Eastern Equatorian Otuho Torit
13. Paulino Wanawilla Onango Justice Minority Fertit Balanda Wau
14. Jadalla Augustino Wani Interior and Wildlife Conservation Equatorian Central Equatorian Bari Juba
15. David Deng Athorbei Finance, Commerce and Economic Planning Dinka Agaar Dinka Atuot Dinka Yirol West
16. Ngor Kolong Ngor Labor, Public Service and Human Resource Management Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Malual) Aweil Center
17. Riek Gai Kok Health Nuer Lou Nuer Moor Akobo
18. Michael Makwei Lueth Information, and Broadcasting Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
19. Rebecca Joshua Okwaci Telecommunication and Postal Services Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
20. Beda Machar Deng Agriculture, Forestry, Tourism, Animal Resources and Fisheries Dinka Rek Dinka Twic Dinka Twic
21. Kuong Danhier Gatluak Transport, Roads and Bridges Nuer Liech Nuer Nyuong Panyijiar
22. John Gai Yoh Education, Science and Technology Nuer Jikany Nuer Gajook Nasir
23. Chatherine Juan Bennia Land, Housing and Physical Planning Equatorian Central Equatorian Kuku Kajo-keji
24. Stephen Dhieu Dau Petroleum, Mining, and Industry Dinka Padang Dinka Nyiel Dinka Melut
25. Jemma Nunu Kumba Electricity, Dams, Irrigation and Water Resources Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
26. Deng Deng Hoc Yai Environment Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Ajak) Aweil South
27. Awut Deng Acuil Gender, Child and Social Welfare Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Akook) Tonj East
28. Nadia Arop Dudi Culture, Youth and Sports Dinka Padang Dinka Panaru Panriang
29. Acuil Tito Madut Deputy: Interior and Wildlife Conservation Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Kuach) Gogrial West
30. Kengen Jakor Beyo Deputy: Finance, Commerce and Economic Planning Minority Group Mukaji Murle Pibor
31. Mary Jervas Yak Ubanyo Deputy: Finance, Commerce and Economic Planning Minority Luo Jurchol Jur River
32. Rachel Nyadak Paul Deputy: Information, and Broadcasting Nuer Lou Nuer Gon Uror
33. Lily Amuk Albino Akol Akol Deputy: Agriculture, Forestry, Tourism, Animal Resources and Fisheries Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Ajak) Aweil South
34.  Simon Mijok Mijak Deputy: Transport, Roads and Bridges Dinka Padang Dinka Panaru Panriang
35. Bol Makueng Yuol Deputy: Education, Science and Technology Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek East
36. Deng Arop Kuol Deputy: Land, Housing and Physical Planning Dinka Padang Dinka Jok Dinka Abyei
37. Elizabeth James Bol Deputy: Petroleum, Mining and Environment Dinka Agaar Dinka Chiech Dinka Yirol East
38. Martin Tako Moyi Deputy: Environment Equatorian Western Equatorian Moru Mundri

Table 6: Tribocratic Analysis of the 6th Government of President Kiir

(a) Political Constituencies
Political Caucus Political Constituency Number in the government % of the government % of the national population Dominating/Marginalized
Dinka Rek Dinka 10 26.32% 19.86% 6.46%
Bor Dinka 2 5.26% 4.50% 0.76%
Agaar Dinka 4 10.53% 7.93% 2.60%
Padang Dinka 4 10.53% 5.88% 4.65%
Equatorian Western 4 10.53% 7.48% 3.05%
Central 4 10.53% 13.36% -2.83%
Eastern 1 2.63% 10.99% -8.36%
Nuer Lou Nuer 2 5.26% 5.13% 0.13%
Liech Nuer 2 5.26% 5.87% -0.61%
Jikany Nuer 1 2.63% 5.29% -2.66%
Phow Nuer 0 0.00% 3.02% -3.02%
Minority Group Eastern Minorities 2 5.26% 6.12% -0.86%
Western Minorities 2 5.26% 4.53% 0.73%
Total 38 100.00% 99.96% 0.04%
(b) Political Caucus
Code Political Caucus Number in the government % of the government % of the National Population Dominating/Marginalized
1 Dinka 20 52.63% 38.18% 14.45%
2 Equatorian 9 23.68% 31.82% -8.14%
3 Nuer 5 13.16% 19.33% -6.17%
4 Minority Group 4 10.53% 10.65% -0.12%
Total 38 100.00% 100.00% 0.02%

The 7th Government of President Kiir: The KIIR-RIEK’s Transitional Government of National Unity (TGONU), the Promulgation of the Compromised Peace Agreement, established after the signing of the Agreement for the Resolution of Conflict in South Sudan (ARCISS) in Addis Ababa, August 2015.

S/no Name Position Caucus Constituency Section County
1. Mr. Salva Kiir Mayaardit President Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Awan-Chan) Gogrial West
2. Mr. Riek Machar Teny 1st Vice President Nuer Liech Nuer Dok Nuer Leer
3. Mr. James Wani Igga Vice President Equatorian Central Equatorian Bari Juba
4. Manasseh Magok Rundial Speaker of Parliament Nuer Liech Nuer Jagei Nuer Koch
5. Jemma Nunu Kumba SPLM Secretary General Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
6. Chan Reech Madut Chief Justice Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Aguok) Gogrial West
7. Kornelius Koryom Mayiik Governor of Central Bank Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Apuk-Giir) Gogrial East
8. Paul Malong Awan Chief of General Staff Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Abiem) Aweil East
9. Mrs. Awut Deng Acuil Minister, Gender and Social Welfare Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Akook) Tonj East
10. Mr. Deng Deng Hoc Minister, General Education and Instructions Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Ajak) Aweil South
11. Mr. Mayik Ayii Deng Minister, Office of the President Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Noi) Tonj North
12. Mr. Kuol Manyang Juuk Minister, Defense and Veteran Affairs Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
13. Mr. Michael Makwei Lueth Minister, Information and Broadcasting Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
14.

 

Mr. David Deng Athorbei Minister, Finance and Economic Planning Dinka Agaar Dinka Atuot Dinka Yirol West
15. Mr. Akol Paul Khordit Deputy Minister, Information and Broadcasting Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek Center
16. Mr. Stephen Dhieu Dau Minister, Trade and Industry Dinka Padang Dinka Nyiel Dinka Melut
17. Mrs. Nadia Arop Dudi Minister, Culture, Youth and Sports Dinka Padang Dinka Panaru Dinka Panriang
18. Mr. James Janga Duku Minister, Livestock and Fisheries Equatorian Central Equatorian Kuku Kajo-Keji
19. Mrs. Jemma Nunu Kumba Minister, Wildlife and Tourism Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
20. Mr. Peter Bashir Gbandi Minister, Parliamentary Affairs Equatorian Western Equatorian Baka Maridi
21. Mr. Obote Mamur Mete Minister, National Security Service Equatorian Eastern Equatorian Otuho Torit
22. Mrs. Josephine Napwon Cosmos Minister, Environment and Forestry Equatorian Eastern Equatorian Taposa Kapoeta
23. Mr. Martison Oturomoi Deputy Minister, Justice and Constitutional Affairs Equatorian Eastern Equatorian Buya Budi
24. Mr. Riek Gai Kok Minister, Health Nuer Lou Nuer Moor Akobo
25. Paulino Wanawila Onango Minister, Justice and Constitutional Affairs Minority Group Fertit Balanda Wau
26. Rebecca Joshua Okwaci Minister, Roads and Bridges Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
27. Mary Jervas Yak Ubanyo Deputy Minister, Finance and Economic Minority Group Luo Jurchol Jur River
28. David Yau Yau Jangkuch Deputy Minister, Defense and Veteran Affairs Minority Group Mukaji Murle Pibor
29. Mr. Dhieu Mathok Diing Minister, Energy and Dams Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Malual) Aweil North
30. Mrs. Elizabeth Achuei Yol Deputy Minister, Labor and Public Service Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Twic) Twic
31. Mr. Mabior Garang de Mabior Minister, Water Resources and Irrigation Dinka Bor Dinka Twic Dinka Twic East
32. Mr. Alfred Ladu Gore Minister, Interior Equatorian Central Equatorian Bari Juba
33. Mr. Richard K. Mulla Minister, Federal Affairs Equatorian Western Equatorian Moru Mundri
34. Mrs. Mary Alphonse Lodira Minister, Land and Housing Equatorian Eastern Equatorian Didinga Budi
35. Mr. Taban Deng Ghai Minister, Mining Nuer Liech Nuer Western Jikany Guit
36. Mr. Hussein Mar Nyuot Minister, Humanitarian Affairs and Disaster Management Nuer Lou Nuer Gon Uror
37. Mr. Dak Duop Bichiok Minister, Petroleum Nuer Jikany Nuer Gajaak Maiwut
38. Mr. Gabriel Duop Lam Deputy Minister, Interior Nuer Phow Nuer Gawaar Ayod
39. Peter Adwok Nyaba Minister, Higher Education, Science and Technology Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
40. Peter Marcello Nasir Jelenge Minister, Labor and Public Service Minority Group Fertit Balanda Wau
41. Mr. Deng Aloor Kuol Minister, Foreign Affairs Dinka Padang Dinka Jok Dinka Abyei
42. Mr. John Luk Jok Minister, Transport Nuer Lou Nuer Moor Akobo
43. Mr. Cirino Hiteng Ofuho Deputy Minister, Foreign Affairs and Equatorian Eastern Equatorian Otuho Torit
44. Mr. Martin Elia Lomoro Minister, Cabinet Affairs Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
45. Mr. Lam Akol Ajawin Minister, Agriculture and Food Security Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
46. Mr. Kornelio Kon Ngu Deputy Minister, Agriculture and Food Security Minority Group Luo Jurchol Jur River

Table 7: Tribocratic Analysis of the 7th Government of President Kiir

 (a) Political Constituencies
Political Caucus Political Constituency Number in the government % of the government % of the national population Dominating/Marginalized
Dinka Rek Dinka 9 19.57% 19.86% -0.29%
Bor Dinka 3 6.52% 4.50% 2.02%
Agaar Dinka 2 4.35% 7.93% -3.58%
Padang Dinka 3 6.52% 5.88% 0.64%
Equatorian Western 4 8.70% 7.48% 1.22%
Central 4 8.70% 13.36% -4.66%
Eastern 5 10.87% 10.99% -0.12%
Nuer Lou Nuer 3 6.52% 5.13% 1.39%
Liech Nuer 3 6.52% 5.87% 0.65%
Jikany Nuer 1 2.17% 5.29% -3.12%
Phow Nuer 1 2.17% 3.02% -0.85%
Minority Group Eastern Minorities 4 8.70% 6.12% 2.58%
Western Minorities 4 8.70% 4.53% 4.17%
Total 46 100.00% 99.96% 0.04%
(b) Political Caucus  
Code Political Caucus Number in the government % of the government % of the National Population Dominating/Marginalized
1 Dinka 17 36.96% 38.18% -1.22%
2 Equatorian 13 28.26% 31.82% -3.56%
3 Nuer 8 17.39% 19.33% -1.94%
4 Minority Group 8 17.39% 10.65% 6.74%
Total 46 100.00% 100.00% 0.02%

The 8th Government of President Kiir: The KIIR-TABAN TGONU, established after, and as a result of, the July 2016 fighting in Juba that led to the dissolution of the KIIR-RIEK TGONU, established after the signing of the Agreement for the Resolution of Conflict in South Sudan (ARCISS) in Addis Ababa, August 2015.

S/no Name Position Caucus Constituency Section County
1. Mr. Salva Kiir Mayaardit President Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Awan-Chan) Gogrial West
2. Mr. Taban Deng Ghai 1st Vice President, Republic of South Sudan Nuer Liech Nuer Western Jikany Guit
3. Mr. James Wani Igga Vice President, Republic of South Sudan Equatorian Central Equatorian Bari Juba
4. Anthony Lino Makana Speaker of Parliament Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
5. Jemma Nunu Kumba SPLM Secretary General Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
6. Chan Reech Madut Chief Justice Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Aguok) Gogrial West
7. Othom Rago Ajak Governor of Central Bank Minority Group Shilluk Shilluk Manyo
8. Paul Malong Awan Chief of General Staff Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Abiem) Aweil East
9. Mrs. Awut Deng Acuil Minister, Gender and Social Welfare Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Akook) Tonj East
10. Mr. Deng Deng Hoc Minister, General Education and Instructions Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Ajak) Aweil South
11. Mr. Mayik Ayii Deng Minister, Office of the President Dinka Rek Dinka Tonj Dinka (Noi) Tonj North
12. Mr. Kuol Manyang Juuk Minister, Defense and Veteran Affairs Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
13. Mr. Michael Makwei Lueth Minister, Information and Broadcasting Dinka Bor Dinka Bor Dinka Bor
14. Mr. Stephen Dhieu Dau Minister, Finance and Economic Planning Dinka Agaar Dinka Nyiel Dinka Melut
15. Mr. Akol Paul Khordit Deputy Minister, Information and Broadcasting Dinka Agaar Dinka Agaar Dinka Rumbek Center
16. Moses Hassan Ayet Tiel Minister, Trade and Industry Dinka Agaar Dinka  Atuot Dinka Yirol West
17. Mrs. Nadia Arop Dudi Minister, Culture, Youth and Sports Dinka Padang Dinka Panaru Dinka Panriang
18. Mr. James Janga Duku Minister, Livestock and Fisheries Equatorian Central Equatorian Kuku Kajo-Keji
19. Mrs. Jemma Nunu Kumba Minister, Wildlife and Tourism Equatorian Western Equatorian Zande Tambura
20. Mr. Peter Bashir Gbandi Minister, Parliamentary Affairs Equatorian Western Equatorian Baka Maridi
21. Mr. Obote Mamur Mete Minister, National Security Service Equatorian Eastern Equatorian Otuho Torit
22. Mrs. Josephine Napwon Cosmos Minister, Environment and Forestry Equatorian Eastern Equatorian Taposa Kapoeta
23. Mr. Martison Oturomoi Deputy Minister, Justice and Constitutional Affairs Equatorian Eastern Equatorian Buya Budi
24. Mr. Riek Gai Kok Minister, Health Nuer Lou Nuer Moor Akobo
25. Paulino Wanawila Onango Minister, Justice and Constitutional Affairs Minority Group Fertit Balanda Wau
26. Rebecca Joshua Okwaci Minister, Roads and Bridges Minority Group Shilluk Shilluk Panyikang
27. Mou Ambrose Riiny Thiik Deputy Minister, Finance and Economic Dinka Rek Dinka Gogrial Dinka (Apuk-Giir) Gogrial East
28. David Yau Yau Jangkuch Deputy Minister, Defense and Veteran Affairs Minority Group Murle Murle Pibor
29. Mr. Dhieu Mathok Diing Minister, Energy and Dams Dinka Rek Dinka Aweil Dinka (Malual) Aweil North
30. Ms. Teko Nasike Alan Lochul Deputy Minister, Labor, Public Service and Human Resource Management Equatorian Eastern Equatorian Taposa Kapoeta
31. Sophia Pal Gai Minister, Water Resources and Irrigation Nuer Jikany Nuer Gajook Nasir
32. Michael Chiengjiek Geay Minister, Interior Nuer Liech Nuer Bul Nuer Mayom
33. Mr. Richard K. Mulla Minister, Federal Affairs Equatorian Western Equatorian Moru Mundri
34. Alfred Lado Gore Minister, Land and Housing and Urban Development Equatorian Central Equatorian Bari Juba
35. Gabriel Thokuj Deang Minister, Mining Minority Group Shilluk Shilluk Manyo
36. Mr. Hussein Mar Nyuot Minister, Humanitarian Affairs and Disaster Management Nuer Lou Nuer Gon Uror
37. Ezekiel Lol Gatkuoth Minister, Petroleum Nuer Jikany Nuer Gajaak Nuer Maiwut
38. Riaw Gatlier Gai Deputy Minister, Interior Nuer Liech Nuer Dok Leer
39. Yien Oral Lam Tut Minister, Higher Education, Science and Technology Nuer Lou Nuer Moor Akobo
40. Gabriel Duop Lam Minister, Labor, Public Service and Human Resource Management Nuer Phow Nuer Gawaar Nuer Ayod
41. Mr. Deng Aloor Kuol Minister, Foreign Affairs Dinka Padang Dinka Jok Dinka Abyei
42. Mr. John Luk Jok Minister, Transport Nuer Lou Nuer Moor Akobo
43. VACANT Deputy Minister, Foreign Affairs        
44. Mr. Martin Elia Lomoro Minister, Cabinet Affairs Equatorian Central Equatorian Pojullu Lainya
45. VACANT Minister, Agriculture and Food Security        
46. Mr. Kornelio Kon Ngu Deputy Minister, Agriculture and Food Security Minority Group Luo Jurchol Jur River

Table 8: Tribocratic Analysis of the 8th Government of President Kiir

 (a) Political Constituencies
Political Caucus Political Constituency Number in the government % of the government % of the national population Dominating/Marginalized
Dinka Rek Dinka 8 18.18% 19.86% -1.68%
Bor Dinka 2 4.55% 4.50% 0.05%
Agaar Dinka 2 4.55% 7.93% -3.38%
Padang Dinka 3 6.82% 5.88% 0.94%
Equatorian Western 5 11.36% 7.48% 3.88%
Central 4 9.09% 13.36% -4.27%
Eastern 4 9.09% 10.99% -1.90%
Nuer Lou Nuer 4 9.09% 5.13% 3.96%
Liech Nuer 3 6.82% 5.87% 0.95%
Jikany Nuer 2 4.55% 5.29% -0.74%
Phow Nuer 1 2.27% 3.02% -0.75%
Minority Group Eastern Minorities 4 9.09% 6.12% 2.97%
Western Minorities 2 4.55% 4.53% 0.02%
Total 44 100.00% 99.96% 0.04%
(b) Political Caucus  
Code Political Caucus Number in the government % of the government % of the National Population Dominating/Marginalized
1 Dinka 15 34.09% 38.18% -4.09%
2 Equatorian 13 29.55% 31.82% -2.27%
3 Nuer 10 22.73% 19.33% 3.40%
4 Minority Group 6 13.64% 10.65% 2.99%
Total 44 100.00% 100.00% 0.02%

Table 9: Summary of the Tribocratic Analysis of all President Kiir’s Past Governments, from October 2005 to 2016

 (a) Political Constituencies
Political Caucus Political Constituency Number in the government % of the government % of the national population Dominating/Marginalized
Dinka Rek Dinka 73 18.77% 19.86% -1.09%
Bor Dinka 30 7.71% 4.50% 3.21%
Agaar Dinka 33 8.48% 7.93% 0.55%
Padang Dinka 31 7.97% 5.88% 2.09%
Equatorian Western 31 7.97% 7.48% 0.49%
Central 46 11.83% 13.36% -1.53%
Eastern 24 6.17% 10.99% -4.82%
Nuer Lou Nuer 22 5.66% 5.13% 0.53%
Liech Nuer 20 5.14% 5.87% -0.73%
Jikany Nuer 12 3.08% 5.29% -2.21%
Phow Nuer 11 2.83% 3.02% -0.19%
Minority Group Eastern Minorities 31 7.97% 6.12% 1.85%
Western Minorities 25 6.43% 4.53% 1.90%
Total 389 100.00% 99.96% 0.04%
(b) Political Caucus  
Code Political Forces Number in the government % of the government % of the National Population Dominating/Marginalized
1 Dinka 167 42.93% 38.18% 4.75%
2 Equatorian 101 25.96% 31.82% -5.86%
3 Nuer 65 16.71% 19.33% -2.62%
4 Minority Group 56 14.40% 10.65% 3.75%
Total 389 100.00% 100.00% 0.02%

Table 10: Summary of Tribocratic Analysis of President Kiir’s Past Governments According to the Prevailing Political Forces in South Sudan

S/No Political Force 1st gov’t 2nd gov’t 3rd gov’t 4th gov’t 5th gov’t 6th gov’t 7th gov’t 8th gov’t Number in the gov’t % of the gov’t % of the national population Dominating, Marginalized
    Political Caucus  
1 Dinka 28 17 27 26 17 20 17 15 167 42.93% 38.18% 4.75%
2 Equatoria 13 10 16 16 11 9 13 13 101 25.96% 31.82% -5.86%
3 Nuer 8 9 9 9 7 5 8 10 65 16.71% 19.33% -2.62%
4 Minority Group 7 5 11 10 5 4 8 6 56 14.40% 10.65% 3.75%
  SUB-TOTAL 56 41 63 61 40 38 46 44 389 100.00% 99.98% 0.02%
    Political Constituencies  
1 Rek Dinka 10 6 12 11 7 10 9 8 73 18.77% 19.86% -1.09%
2 Bor Dinka 9 3 4 4 3 2 3 2 30 7.71% 4.50% 3.21%
3 Agaar Dinka 5 5 6 6 3 4 2 2 33 8.48% 7.93% 0.55%
4 Padang Dinka 4 3 5 5 4 4 3 3 31 7.97% 5.88% 2.09%
5 Western Equatorian 4 3 4 4 3 4 4 5 31 7.97% 7.48% 0.49%
6 Central Equatorian 9 4 8 8 5 4 4 4 46 11.83% 13.36% -1.53%
7 Eastern Equatorian 0 3 4 4 3 1 5 4 24 6.17% 10.99% -4.82%
8 Lou Nuer 4 2 2 2 3 2 3 4 22 5.66% 5.13% 0.53%
9 Liech Nuer 2 4 2 2 2 2 3 3 20 5.14% 5.87% -0.73%
10 Jikany Nuer 0 2 2 2 2 1 1 2 12 3.08% 5.29% -2.21%
11 Phow Nuer 2 1 3 3 0 0 1 1 11 2.83% 3.02% -0.19%
12 Eastern Minorities 5 2 6 6 2 2 4 4 31 7.97% 6.12% 1.85%
13 Western Minorities 2 3 5 4 3 2 4 2 25 6.43% 4.53% 1.90%
  SUB-TOTAL 56 41 63 61 40 38 46 44 389 100.00% 99.96% 0.04%
    Political Sections  
1 Twic Dinka (Jonglei) 5 2 3 3 0 0 1 0 14 3.60% 1.03% 2.57%
2 Nyarweng Dinka 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 0.35% -0.09%
3 Bor Dinka 3 1 1 1 3 2 2 2 15 3.86% 2.68% 1.18%
4 Agaar Dinka 2 4 3 3 2 2 1 1 18 4.63% 3.88% 0.75%
5 Chiech Dinka 0 0 2 2 1 1 0 0 6 1.54% 0.82% 0.72%
6 Atuot Dinka 2 1 1 1 0 1 1 1 8 2.06% 1.25% 0.81%
7 Awan-Chan Dinka (Gogrial) 1 1 1 1 1 1 1 1 8 2.06% 0.73% 1.33%
8 Gok Dinka 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 1.43% -1.17%
9 Abiem Dinka (Aweil) 0 1 1 1 0 1 1 1 6 1.54% 3.75% -2.21%
10 Thony Dinka (Tonj) 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 0.18% 0.85%
11 Aguok Dinka (Gogrial) 0 0 1 1 1 1 1 1 6 1.54% 0.84% 0.70%
12 Apuk Dinka (Gogrial) 0 0 2 2 1 1 1 1 8 2.06% 1.25% 0.81%
13 Jok Dinka (Abyei) 2 1 1 1 1 1 1 1 9 2.31% 0.64% 1.67%
14 Twic Mayardit Dinka 2 0 2 2 1 1 1 0 9 2.31% 2.48% -0.17%
15 Ajak Dinka (Aweil) 2 0 0 0 0 2 1 1 6 1.54% 0.89% 0.65%
16 Paweny Dinka (Pigi) 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 0.37% 0.66%
17 Noi Dinka (Tonj) 2 0 1 1 1 0 1 1 7 1.80% 0.29% 1.51%
18 Akook Dinka (Tonj) 0 1 1 0 1 1 1 1 6 1.54% 0.20% 1.34%
19 Nyiel Dinka (Melut) 1 1 1 1 1 1 1 1 8 2.06% 0.25% 1.81%
20 Kuach Dinka (Gogrial) 1 1 1 1 0 1 0 0 5 1.29% 1.03% 0.26%
21 Malual Dinka (Aweil) 1 1 1 1 1 1 1 1 8 2.06% 4.08% -2.02%
22 Panaruu Dinka 0 0 2 2 2 2 1 1 10 2.57% 0.99% 1.58%
23 Dok Nuer 1 3 1 1 0 0 1 1 8 2.06% 0.64% 1.42%
24 Western Jikany Nuer 1 0 0 0 0 0 1 1 3 0.77% 0.39% 0.38%
25 Gon Nuer (Lou) 2 1 1 1 2 1 1 1 10 2.57% 3.48% -0.91%
26 Moor Nuer (Lou) 2 1 1 1 1 1 2 3 12 3.08% 1.65% 1.43%
27 Laak Nuer (Fangak) 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 0.68% 0.35%
28 Thiang Nuer (Fangak) 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 0.65% -0.39%
29 Gajook Nuer (Jikany) 0 2 2 2 2 1 0 1 10 2.57% 3.57% -1.00%
30 Jagei Nuer 0 0 0 0 1 1 1 0 3 0.77% 0.91% -0.14%
31 Bul Nuer 0 1 0 0 0 0 0 1 2 0.51% 1.46% -0.95%
32 Nyuong Nuer 0 0 1 1 1 1 0 0 4 1.03% 0.61% 0.42%
33 Gawaar Nuer 0 0 2 2 0 0 1 1 6 1.54% 1.69% -0.15%
34 Gajaak Nuer (Jikany) 0 0 0 0 0 0 1 1 2 0.51% 1.72% -1.21%
35 Bari 4 2 4 4 2 2 2 2 22 5.66% 3.23% 2.43%
36 Zande 3 2 3 3 1 2 2 3 19 4.88% 4.79% 0.09%
37 Otuho 0 2 2 2 1 1 2 1 11 2.83% 1.21% 1.62%
38 Moru 1 1 1 1 1 1 1 1 8 2.06% 1.54% 0.52%
39 Baka 0 0 0 0 1 1 1 1 4 1.03% 0.33% 0.70%
40 Madi 0 1 0 0 1 0 0 0 2 0.51% 1.03% -0.52%
41 Pojullu 2 2 3 3 1 1 1 1 14 3.60% 1.89% 1.71%
42 Kuku 2 0 0 0 2 1 1 1 7 1.80% 2.38% -0.58%
43 Lokoya 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 0.79% -0.53%
44 Kakwa 0 0 1 1 0 0 0 0 2 0.51% 1.07% -0.56%
45 Acholi 0 0 2 2 0 0 0 0 4 1.03% 1.03% 0.00%
46 Taposa 0 0 0 0 1 0 1 2 4 1.03% 3.21% -2.18%
47 Buya 0 0 0 0 0 0 1 1 2 0.51% 0.57% -0.06%
48 Didinga 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0.26% 0.63% -0.37%
49 Shilluk 5 2 4 4 1 1 3 3 23 5.91% 2.98% 2.93%
50 Fertit 2 1 3 2 2 1 2 1 14 3.60% 2.49% 1.11%
51 Luo 0 2 2 2 1 1 2 1 11 2.83% 2.04% 0.79%
52 Murle 0 0 1 1 1 1 1 1 6 1.54% 1.78% -0.24%
53 Maban 0 0 1 1 0 0 0 0 2 0.51% 0.55% -0.04%
  OVERALL TOTAL 56 41 63 61 40 38 46 44 389 100.00% 100.00% 0.00%

Table 11: Summary of Tribocratic Analysis of President Kiir’s Past Governments According to the New 32, and the Old 10, States of South Sudan

S/No State 1st gov’t 2nd gov’t 3rd gov’t 4th gov’t 5th gov’t 6th gov’t 7th gov’t 8th gov’t Number in the gov’t % of the gov’t % of the national population Dominating, Marginalized
    The Greater Upper Nile Region (13 states) under 32 states  
1 Jonglei 9 3 4 4 3 2 3 2 30 7.71% 4.50% 3.21%
2 Fangak state 2 1 3 3 0 0 1 1 11 2.83% 3.02% -0.19%
3 Bieh State 2 1 1 1 2 1 1 1 10 2.57% 3.48% -0.91%
4 Akobo State 2 1 1 1 1 1 2 3 12 3.08% 1.65% 1.43%
5 Maiwut State 0 0 0 0 0 0 1 1 2 0.51% 1.72% -1.21%
6 Latjor State 0 2 2 2 2 1 0 1 10 2.57% 3.57% -1.00%
7 Boma State 0 0 1 1 1 1 1 1 6 1.54% 2.59% -1.05%
8 Central Upper Nile 4 2 4 4 1 1 3 1 20 5.14% 2.32% 2.82%
9 Northern Upper Nile 1 1 2 2 1 1 1 1 10 2.57% 2.81% -0.24%
10 Fashoda State 2 1 1 1 0 0 0 2 7 1.80% 2.43% -0.63%
11 Ruweng State 0 0 2 2 2 2 1 1 10 2.57% 1.20% 1.37%
12 Northern Liech State 1 0 0 0 1 1 2 2 7 1.80% 3.97% -2.17%
13 Southern Liech State 1 4 2 2 1 1 1 1 13 3.34% 1.90% 1.44%
  Sub-total: The Greater Upper Nile Region 24 16 23 23 15 12 17 18 148 38.05% 35.16% 2.89%
    The Greater Bahr el Ghazal Region (10 states) under 32 states  
14 Gogrial State 2 2 5 5 3 4 3 3 27 6.94% 4.20% 2.74%
15 Twic State 4 1 3 3 2 2 2 1 18 4.63% 3.12% 1.51%
16 Tonj State 3 2 3 2 2 1 2 2 17 4.37% 4.46% -0.09%
17 Gok State 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 1.43% -1.17%
18 Western Lakes State 2 4 3 3 2 2 1 1 18 4.63% 4% 0.26%
19 Eastern Lakes State 2 1 3 3 1 2 1 1 14 3.60% 2.56% 1.04%
20 Aweil East State 0 1 1 1 0 1 1 1 6 1.54% 3.75% -2.21%
21 Lol State 1 0 0 0 1 1 1 1 5 1.29% 4.23% -2.94%
22 Aweil State 2 1 1 1 0 2 1 1 9 2.31% 1.40% 0.91%
23 Wau State 2 3 5 4 3 2 4 2 25 6.43% 3.38% 3.05%
  Sub-total: The Greater Bahr el Ghazal Region 19 15 24 22 14 17 16 13 140 35.99% 32.90% 3.09%
    The Greater Equatoria Region (9 states) under 32 states  
24 Jubek State 5 2 4 4 2 2 2 2 23 5.91% 4.46% 1.45%
25 Terekeka State 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.75% -1.75%
26 Yei River State 4 2 4 4 3 2 2 2 23 5.91% 7.15% -1.24%
27 Tambura State 2 1 3 3 1 2 2 3 17 4.37% 0.79% 3.58%
28 Gbudwe State 1 1 0 0 0 0 0 0 2 0.51% 3.61% -3.10%
29 Amadi State 1 1 1 1 1 1 1 1 8 2.06% 1.58% 0.48%
30 Maridi State 0 0 0 0 1 1 1 1 4 1.03% 1.50% -0.47%
31 Imatong State 0 3 4 4 2 1 2 1 17 4.37% 5.59% -1.22%
32 Kapoeta State 0 0 0 0 1 0 3 3 7 1.80% 5.40% -3.60%
  Sub-total: The Greater Equatoria Region 13 10 16 16 11 9 13 13 101 25.96% 31.83% -5.87%
  Overall Total: South Sudan 56 41 63 61 40 38 46 44 389 100% 100% 0.11%
    The Old Ten States of the Republic of South Sudan (10 states)  
1 Jonglei 16 7 11 11 7 5 8 8 73 18.77% 16.45% 2.32%
2 Upper Nile 6 5 8 8 4 3 5 6 45 11.57% 11.68% -0.11%
3 Unity 2 4 5 5 5 5 4 4 34 8.74% 7.09% 1.65%
4 Lakes 5 5 5 5 2 3 2 2 29 7.46% 8.43% -0.97%
5 Warrap 9 5 11 10 8 8 7 6 64 16% 12% 4.67%
6 Northern Bahr el Ghazal 3 2 2 2 0 3 3 3 18 4.63% 8.73% -4.10%
7 Western Bahr el Ghazal 2 3 5 4 3 2 4 2 25 6% 4.04% 2.39%
8 Western Equatoria 4 3 4 4 3 4 4 5 31 7.97% 10.97% -3.00%
9 Central Equatoria 9 4 8 8 5 4 4 4 46 12% 13.36% -1.53%
10 Eastern Equatoria 0 3 4 4 3 1 5 4 24 6.17% 7.50% -1.33%
  SUB-TOTAL 56 41 63 61 40 38 46 44 389 100.00% 100.03% -0.03%

Table 12: Summary of Tribocratic Analysis of President Kiir’s Past Governments According to the (Old) 79 Counties of South Sudan

S/No COUNTY 1st gov’t 2nd gov’t 3rd gov’t 4th gov’t 5th gov’t 6th gov’t 7th gov’t 8th gov’t Number in the gov’t % of the gov’t % of the national population Dominating, Marginalized
1 Twic East 5 2 3 3 0 0 1 0 14 3.60% 1.03% 2.57%
2 Duk 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 0.79% -0.53%
3 Bor 3 1 1 1 3 2 2 2 15 3.86% 2.68% 1.18%
4 Pigi 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 1.19% -0.16%
5 Akobo 2 1 1 1 1 1 2 3 12 3.08% 1.65% 1.43%
6 Ayod 0 0 2 2 0 0 1 1 6 1.54% 1.69% -0.15%
7 Fangak 2 1 1 1 0 0 0 0 5 1.29% 1.33% -0.04%
8 Nyirol 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.32% -1.32%
9 Pibor 0 0 1 1 1 1 1 1 6 1.54% 1.79% -0.25%
10 Uror 2 1 1 1 2 1 1 1 10 2.57% 2.16% 0.41%
11 Pochalla 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.80% -0.80%
12 Baliet 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.58% -0.58%
13 Kodok/Fashoda 2 1 1 1 0 0 0 0 5 1.29% 0.44% 0.85%
14 Longochuk 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.76% -0.76%
15 Nasir/Luakpiny 0 1 1 1 1 1 0 1 6 1.54% 2.54% -1.00%
16 Maban 0 0 1 1 0 0 0 0 2 0.51% 0.55% -0.04%
17 Maiwut 0 0 0 0 0 0 1 1 2 0.51% 0.96% -0.45%
18 Malakal 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.53% -1.53%
19 Manyo 0 0 0 0 0 0 0 2 2 0.51% 0.46% 0.05%
20 Melut 1 1 1 1 1 1 1 1 8 2.06% 0.59% 1.47%
21 Panyikang 3 1 3 3 1 1 3 1 16 4.11% 0.55% 3.56%
22 Renk 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.67% -1.67%
23 Ulang 0 1 1 1 1 0 0 0 4 1.03% 1.03% 0.00%
24 Abiemnhom 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.21% -0.21%
25 Panriang 0 0 2 2 2 2 1 1 10 2.57% 0.99% 1.58%
26 Guit 1 0 0 0 0 0 1 1 3 0.77% 0.39% 0.38%
27 Koch 0 0 0 0 1 1 1 0 3 0.77% 0.91% -0.14%
28 Leer 1 3 1 1 0 0 1 1 8 2.06% 0.64% 1.42%
29 Mayendit 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 0.65% -0.39%
30 Mayom 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0.26% 1.46% -1.20%
31 Panyijar 0 0 1 1 1 1 0 0 4 1.03% 0.61% 0.42%
32 Rubkona 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.21% -1.21%
33 Awerial 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.57% -0.57%
34 Cueibet 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 1.43% -1.17%
35 Rumbek Center 2 1 1 1 0 0 1 1 7 1.80% 1.86% -0.06%
36 Rumbek East 0 3 2 2 2 2 0 0 11 2.83% 1.49% 1.34%
37 Rumbek North 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.53% -0.53%
38 Yirol East 0 0 2 2 1 1 0 0 6 1.54% 0.82% 0.72%
39 Yirol West 2 1 1 1 0 1 1 1 8 2.06% 1.25% 0.81%
40 Wulu 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.49% -0.49%
41 Abyei 2 1 1 1 1 1 1 1 9 2.31% 0.64% 1.67%
42 Gogrial East 0 0 2 2 1 1 1 1 8 2.06% 1.25% 0.81%
43 Gogrial West 2 2 3 3 2 3 2 2 19 4.88% 2.95% 1.93%
44 Tonj East 0 1 1 0 1 1 1 1 6 1.54% 1.41% 0.13%
45 Tonj North 2 0 1 1 1 0 1 1 7 1.80% 2.00% -0.20%
46 Tonj South 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 1.05% -0.02%
47 Twic 2 0 2 2 1 1 1 0 9 2.31% 2.48% -0.17%
48 Aweil Center 0 1 1 1 0 0 0 0 3 0.77% 0.51% 0.26%
49 Aweil East 0 1 1 1 0 1 1 1 6 1.54% 3.75% -2.21%
50 Aweil North 1 0 0 0 1 1 1 1 5 1.29% 1.56% -0.27%
51 Aweil South 2 0 0 0 0 2 1 1 6 1.54% 0.89% 0.65%
52 Aweil West 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 2.01% -2.01%
53 Jur River 0 2 2 2 1 1 2 1 11 2.83% 1.55% 1.28%
54 Raja 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.66% -0.66%
55 Wau 2 1 3 2 2 1 2 1 14 3.60% 1.83% 1.77%
56 Ezo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.98% -0.98%
57 Ibba 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.51% -0.51%
58 Maridi 0 0 0 0 1 1 1 1 4 1.03% 0.99% 0.04%
59 Mundri East 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 0.59% 0.44%
60 Mundri West 0 0 0 0 1 1 1 1 4 1.03% 0.41% 0.62%
61 Mvolo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.58% -0.58%
62 Nagero 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.12% -0.12%
63 Nzara 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.79% -0.79%
64 Tambura 2 1 3 3 1 2 2 3 17 4.37% 0.67% 3.70%
65 Yambio 1 1 0 0 0 0 0 0 2 0.51% 1.84% -1.33%
66 Juba 5 2 4 4 2 2 2 2 23 5.91% 4.46% 1.45%
67 Kajo-Keji 2 0 0 0 2 1 1 1 7 1.80% 2.38% -0.58%
68 Lainya 2 2 3 3 1 1 1 1 14 3.60% 1.08% 2.52%
69 Morobo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.25% -1.25%
70 Terekeka 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.75% -1.75%
71 Yei 0 0 1 1 0 0 0 0 2 0.51% 2.44% -1.93%
72 Budi 0 0 0 0 0 0 2 1 3 0.77% 1.20% -0.43%
73 Ikotos 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.03% -1.03%
74 Kapoeta East 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.99% -1.99%
75 Kapoeta North 0 0 0 0 1 0 1 2 4 1.03% 1.25% -0.22%
76 Kapoeta South 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.96% -0.96%
77 Lopa 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.29% -1.29%
78 Magwi 0 1 2 2 1 0 0 0 6 1.54% 2.06% -0.52%
79 Torit 0 2 2 2 1 1 2 1 11 2.83% 1.21% 1.62%
  TOTAL 56 41 63 61 40 38 46 44 389 100.00% 99.97% 0.03%

Table 13: Summary of Tribocratic Analysis of President Kiir’s Past Governments According to the (Old) 10 States of South Sudan

S/No COUNTY 1st gov’t 2nd gov’t 3rd gov’t 4th gov’t 5th gov’t 6th gov’t 7th gov’t 8th gov’t Number in the gov’t % of the gov’t % of the national population Dominating, Marginalized
1 Twic East 5 2 3 3 0 0 1 0 14 3.60% 1.03% 2.57%
2 Duk 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 0.79% -0.53%
3 Bor 3 1 1 1 3 2 2 2 15 3.86% 2.68% 1.18%
4 Pigi 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 1.19% -0.16%
5 Akobo 2 1 1 1 1 1 2 3 12 3.08% 1.65% 1.43%
6 Ayod 0 0 2 2 0 0 1 1 6 1.54% 1.69% -0.15%
7 Fangak 2 1 1 1 0 0 0 0 5 1.29% 1.33% -0.04%
8 Nyirol 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.32% -1.32%
9 Pibor 0 0 1 1 1 1 1 1 6 1.54% 1.79% -0.25%
10 Uror 2 1 1 1 2 1 1 1 10 2.57% 2.16% 0.41%
11 Pochalla 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.80% -0.80%
  Jonglei: Total 16 7 11 11 7 5 8 8 73 18.77% 16.43% 2.34%
12 Baliet 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.58% -0.58%
13 Kodok/Fashoda 2 1 1 1 0 0 0 0 5 1.29% 0.44% 0.85%
14 Longochuk 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.76% -0.76%
15 Nasir/Luakpiny 0 1 1 1 1 1 0 1 6 1.54% 2.54% -1.00%
16 Maban 0 0 1 1 0 0 0 0 2 0.51% 0.55% -0.04%
17 Maiwut 0 0 0 0 0 0 1 1 2 0.51% 0.96% -0.45%
18 Malakal 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 2% -1.53%
19 Manyo 0 0 0 0 0 0 0 2 2 0.51% 0.46% 0.05%
20 Melut 1 1 1 1 1 1 1 1 8 2.06% 0.59% 1.47%
21 Panyikang 3 1 3 3 1 1 3 1 16 4.11% 0.55% 3.56%
22 Renk 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.67% -1.67%
23 Ulang 0 1 1 1 1 0 0 0 4 1.03% 1.03% 0.00%
  Upper Nile: Total 6 5 8 8 4 3 5 6 45 12% 12% 0%
24 Abiemnhom 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.21% -0.21%
25 Panriang 0 0 2 2 2 2 1 1 10 2.57% 0.99% 1.58%
26 Guit 1 0 0 0 0 0 1 1 3 0.77% 0.39% 0.38%
27 Koch 0 0 0 0 1 1 1 0 3 0.77% 0.91% -0.14%
28 Leer 1 3 1 1 0 0 1 1 8 2.06% 0.64% 1.42%
29 Mayendit 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 0.65% -0.39%
30 Mayom 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0.26% 1.46% -1.20%
31 Panyijar 0 0 1 1 1 1 0 0 4 1.03% 0.61% 0.42%
32 Rubkona 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.21% -1.21%
  Unity: Total 2 4 4 4 4 4 4 4 30 8% 7% 1%
33 Awerial 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.57% -0.57%
34 Cueibet 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 1.43% -1.17%
35 Rumbek Center 2 1 1 1 0 0 1 1 7 1.80% 1.86% -0.06%
36 Rumbek East 0 3 2 2 2 2 0 0 11 2.83% 1.49% 1.34%
37 Rumbek North 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.53% -0.53%
38 Yirol East 0 0 2 2 1 1 0 0 6 1.54% 0.82% 0.72%
39 Yirol West 2 1 1 1 0 1 1 1 8 2.06% 1.25% 0.81%
40 Wulu 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.49% -0.49%
  Lakes: Total 5 5 6 6 3 4 2 2 33 8% 8% 0%
41 Abyei 2 1 1 1 1 1 1 1 9 2.31% 0.64% 1.67%
42 Gogrial East 0 0 2 2 1 1 1 1 8 2.06% 1.25% 0.81%
43 Gogrial West 2 2 3 3 2 3 2 2 19 4.88% 2.95% 1.93%
44 Tonj East 0 1 1 0 1 1 1 1 6 1.54% 1.41% 0.13%
45 Tonj North 2 0 1 1 1 0 1 1 7 1.80% 2.00% -0.20%
46 Tonj South 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 1.05% -0.02%
47 Twic 2 0 2 2 1 1 1 0 9 2.31% 2.48% -0.17%
  Warrap: Total 9 5 11 10 7 7 7 6 62 16% 12% 4%
48 Aweil Center 0 1 1 1 0 0 0 0 3 0.77% 0.51% 0.26%
49 Aweil East 0 1 1 1 0 1 1 1 6 1.54% 3.75% -2.21%
50 Aweil North 1 0 0 0 1 1 1 1 5 1.29% 1.56% -0.27%
51 Aweil South 2 0 0 0 0 2 1 1 6 1.54% 0.89% 0.65%
52 Aweil West 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 2.01% -2.01%
  NBEG: Total 3 2 2 2 1 4 3 3 20 5% 9% -4%
53 Jur River 0 2 2 2 1 1 2 1 11 2.83% 1.55% 1.28%
54 Raja 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.66% -0.66%
55 Wau 2 1 3 2 2 1 2 1 14 3.60% 1.83% 1.77%
  WEB: Total 2 3 5 4 3 2 4 2 25 6% 4% 2%
56 Ezo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.98% -0.98%
57 Ibba 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.51% -0.51%
58 Maridi 0 0 0 0 1 1 1 1 4 1.03% 0.99% 0.04%
59 Mundri East 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 0.59% 0.44%
60 Mundri West 0 0 0 0 1 1 1 1 4 1.03% 0.41% 0.62%
61 Mvolo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.58% -0.58%
62 Nagero 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.12% -0.12%
63 Nzara 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.79% -0.79%
64 Tambura 2 1 3 3 1 2 2 3 17 4.37% 0.67% 3.70%
65 Yambio 1 1 0 0 0 0 0 0 2 0.51% 1.84% -1.33%
  WES: Total 4 3 4 4 3 4 4 5 31 8% 7% 0%
66 Juba 5 2 4 4 2 2 2 2 23 5.91% 4.46% 1.45%
67 Kajo-Keji 2 0 0 0 2 1 1 1 7 1.80% 2.38% -0.58%
68 Lainya 2 2 3 3 1 1 1 1 14 3.60% 1.08% 2.52%
69 Morobo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.25% -1.25%
70 Terekeka 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.75% -1.75%
71 Yei 0 0 1 1 0 0 0 0 2 0.51% 2.44% -1.93%
  CES: Total 9 4 8 8 5 4 4 4 46 12% 13% -2%
72 Budi 0 0 0 0 0 0 2 1 3 0.77% 1.20% -0.43%
73 Ikotos 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.03% -1.03%
74 Kapoeta East 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.99% -1.99%
75 Kapoeta North 0 0 0 0 1 0 1 2 4 1.03% 1.25% -0.22%
76 Kapoeta South 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.96% -0.96%
77 Lopa 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.29% -1.29%
78 Magwi 0 1 2 2 1 0 0 0 6 1.54% 2.06% -0.52%
79 Torit 0 2 2 2 1 1 2 1 11 2.83% 1.21% 1.62%
  EES: Total 0 3 4 4 3 1 5 4 24 6% 11% -5%
  TOTAL 56 41 63 61 40 38 46 44 389 100.00% 99.97% 0.03%

Table 14: Summary of Tribocratic Analysis of President Kiir’s Past Governments According to the New 32 States of South Sudan

S/No COUNTY 1st gov’t 2nd gov’t 3rd gov’t 4th gov’t 5th gov’t 6th gov’t 7th gov’t 8th gov’t Number in the gov’t % of the gov’t % of the national population Dominating, Marginalized
  Twic East 5 2 3 3 0 0 1 0 14 3.60% 1.03% 2.57%
  Duk 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 0.79% -0.53%
  Bor 3 1 1 1 3 2 2 2 15 3.86% 2.68% 1.18%
1 Jonglei state 9 3 4 4 3 2 3 2 30 7.71% 4.50% 3.21%
                           
2 Akobo state 2 1 1 1 1 1 2 3 12 3.08% 1.65% 1.43%
                           
  Ayod 0 0 2 2 0 0 1 1 6 1.55% 1.69% -0.14%
  Fangak 2 1 1 1 0 0 0 0 5 1.29% 1.33% -0.04%
3 Fangak state 2 1 3 3 0 0 1 1 11 2.84% 3.02% -0.18%
                           
  Nyirol 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.32% -1.32%
  Uror 2 1 1 1 2 1 1 1 10 2.57% 2.16% 0.41%
4 Bieh state 2 1 1 1 2 1 1 1 10 2.57% 3.48% -0.91%
                           
  Pibor 0 0 1 1 1 1 1 1 6 1.55% 1.79% -0.24%
  Pochalla 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.80% -0.80%
5 Boma state 0 0 1 1 1 1 1 1 6 1.55% 2.59% -1.04%
                           
  Baliet 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.58% -0.58%
  Pigi 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 1.19% -0.16%
  Panyikang 3 1 3 3 1 1 3 1 16 4.12% 0.55% 3.57%
6 Central Upper Nile State 4 2 4 4 1 1 3 1 20 5.15% 2.32% 2.83%
                           
  Longochuk 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.76% -0.76%
  Maiwut 0 0 0 0 0 0 1 1 2 0.52% 0.96% -0.44%
7 Maiwut State 0 0 0 0 0 0 1 1 2 0.52% 1.72% -1.20%
                           
  Ulang 0 1 1 1 1 0 0 0 4 1.03% 1.03% 0.00%
  Nasir/Luakpiny 0 1 1 1 1 1 0 1 6 1.55% 2.54% -0.99%
8 Latjor State 0 2 2 2 2 1 0 1 10 2.58% 3.57% -0.99%
                           
  Malakal 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.53% -1.53%
  Manyo 0 0 0 0 0 0 0 2 2 0.51% 0.46% 0.05%
  Kodok/Fashoda 2 1 1 1 0 0 0 0 5 1.29% 0.44% 0.85%
9 Fashoda State 2 1 1 1 0 0 0 2 7 1.80% 2.43% -0.63%
                           
  Melut 1 1 1 1 1 1 1 1 8 2.06% 0.59% 1.47%
  Maban 0 0 1 1 0 0 0 0 2 0.52% 0.55% -0.03%
  Renk 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.67% -1.67%
10 Northern Upper Nile State 1 1 2 2 1 1 1 1 10 2.57% 2.81% -0.24%
                           
  Abiemnhom 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.21% -0.21%
  Panriang 0 0 2 2 2 2 1 1 10 2.57% 0.99% 1.58%
11 Ruweng State 0 0 2 2 2 2 1 1 10 2.57% 1.20% 1.37%
                           
  Guit 1 0 0 0 0 0 1 1 3 0.77% 0.39% 0.38%
  Koch 0 0 0 0 1 1 1 0 3 0.77% 0.91% -0.14%
  Mayom 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0.26% 1.46% -1.20%
  Rubkona 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.21% -1.21%
12 Northern Liech State 1 0 0 0 1 1 2 2 7 1.80% 3.97% -2.17%
                           
  Panyijar 0 0 1 1 1 1 0 0 4 1.03% 0.61% 0.42%
  Leer 1 3 1 1 0 0 1 1 8 2.06% 0.64% 1.42%
  Mayendit 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 0.65% -0.39%
13 Southern Liech State 1 4 2 2 1 1 1 1 13 3.34% 1.90% 1.44%
                           
14 Gok State 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0.26% 1.43% -1.17%
                           
  Rumbek Center 2 1 1 1 0 0 1 1 7 1.80% 1.86% -0.06%
  Rumbek East 0 3 2 2 2 2 0 0 11 2.83% 1.49% 1.34%
  Rumbek North 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.53% -0.53%
  Wulu 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.49% -0.49%
15 Western Lakes State 2 4 3 3 2 2 1 1 18 4.63% 4.37% 0.26%
                           
  Yirol East 0 0 2 2 1 1 0 0 6 1.54% 0.82% 0.72%
  Yirol West 2 1 1 1 0 1 1 1 8 2.06% 1.25% 0.81%
  Awerial 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.49% -0.49%
16 Eastern Lakes State 2 1 3 3 1 2 1 1 14 3.60% 2.56% 1.04%
                           
  Gogrial East 0 0 2 2 1 1 1 1 8 2.06% 1.25% 0.81%
  Gogrial West 2 2 3 3 2 3 2 2 19 4.88% 2.95% 1.93%
17 Gogrial State 2 2 5 5 3 4 3 3 27 6.94% 4.20% 2.74%
                           
  Tonj East 0 1 1 0 1 1 1 1 6 1.54% 1.41% 0.13%
  Tonj North 2 0 1 1 1 0 1 1 7 1.80% 2.00% -0.20%
  Tonj South 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 1.05% -0.02%
18 Tonj State 3 2 3 2 2 1 2 2 17 4.37% 4.46% -0.09%
                           
  Twic 2 0 2 2 1 1 1 0 9 2.31% 2.48% -0.17%
  Abyei 2 1 1 1 1 1 1 1 9 2.32% 0.64% 1.68%
19 Twic State 4 1 3 3 2 2 2 1 18 4.63% 3.12% 1.51%
                           
  Aweil Center 0 1 1 1 0 0 0 0 3 0.77% 0.51% 0.26%
  Aweil South 2 0 0 0 0 2 1 1 6 1.29% 0.89% 0.40%
20 Aweil State 2 1 1 1 0 2 1 1 9 2.06% 1.40% 0.66%
                           
21 Aweil East State 0 1 1 1 0 1 1 1 6 1.54% 3.75% -2.21%
                           
  Aweil North 1 0 0 0 1 1 1 1 5 1.29% 1.56% -0.27%
  Raja 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.66% -0.66%
  Aweil West 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 2.01% -2.01%
22 Lol State 1 0 0 0 1 1 1 1 5 1.29% 4.23% -2.94%
                           
  Jur River 0 2 2 2 1 1 2 1 11 2.83% 1.55% 1.28%
  Wau 2 1 3 2 2 1 2 1 14 3.60% 1.83% 1.77%
23 Wau State 2 3 5 4 3 2 4 2 25 6.43% 3.38% 3.05%
                           
  Ibba 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.51% -0.51%
  Maridi 0 0 0 0 1 1 1 1 4 1.03% 0.99% 0.04%
24 Maridi State 0 0 0 0 1 1 1 1 4 1.03% 1.50% -0.47%
                           
  Mundri East 1 1 1 1 0 0 0 0 4 1.03% 0.59% 0.44%
  Mundri West 0 0 0 0 1 1 1 1 4 1.03% 0.41% 0.62%
  Mvolo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.58% -0.58%
25 Amadi State 1 1 1 1 1 1 1 1 8 2.06% 1.58% 0.48%
                           
  Yambio 1 1 0 0 0 0 0 0 2 0.52% 1.84% -1.32%
  Ezo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.98% -0.98%
  Nzara 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.79% -0.79%
26 Gbudwe State 1 1 0 0 0 0 0 0 2 0.52% 3.61% -3.09%
                           
  Tambura 2 1 3 3 1 2 2 3 17 4.37% 0.67% 3.70%
  Nagero 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.12% -0.12%
27 Tambura State 2 1 3 3 1 2 2 3 17 4.37% 0.79% 3.58%
                           
28 Jubek State 5 2 4 4 2 2 2 2 23 5.91% 4.46% 1.45%
                           
  Kajo-Keji 2 0 0 0 2 1 1 1 7 1.80% 2.38% -0.58%
  Lainya 2 2 3 3 1 1 1 1 14 3.60% 1.08% 2.52%
  Morobo 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.25% -1.25%
  Yei 0 0 1 1 0 0 0 0 2 0.52% 2.44% -1.92%
29 Yei River State 4 2 4 4 3 2 2 2 23 5.91% 7.15% -1.24%
                           
30 Terekeka State 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.75% -1.75%
                           
  Budi 0 0 0 0 0 0 2 1 3 0.77% 1.20% -0.43%
  Kapoeta East 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.99% -1.99%
  Kapoeta North 0 0 0 0 1 0 1 2 4 1.03% 1.25% -0.22%
  Kapoeta South 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 0.96% -0.96%
31 Kapoeta State 0 0 0 0 1 0 3 3 7 1.80% 5.40% -3.60%
                           
  Ikotos 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.03% -1.03%
  Lopa 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.00% 1.29% -1.29%
  Magwi 0 1 2 2 1 0 0 0 6 1.54% 2.06% -0.52%
  Torit 0 2 2 2 1 1 2 1 11 2.83% 1.21% 1.62%
32 Imatong State 0 3 4 4 2 1 2 1 17 4.37% 5.59% -1.22%
                           
  TOTAL 56 41 63 61 40 38 46 44 389 100% 100% 0%

Table 15: Power-Mapping of Ethnicity in the Republic of South Sudan under a Tribocratic Paradigm

Political Caucus Political Constituency Political Section County Population 2008 Census National Percentage
Dinka Bor Dinka Twic Twic East 85,349 1.03%
Bor Boor 221,106 2.68%
Nyarweng, Hol, Duk 65,588 0.79%
Padang Dinka Paweny, Rut, Thoi, Luach Pigi 99,068 1.19%
Aloor Abiemnhom 17,012 0.21%
Panaruu Panriang 82,443 0.99%
Abiliang, Dongjol Renk 137,751 1.67%
Ageer, Nyiel, Melut 49,242 0.59%
Ngok-Lual Yak Baliet 48,010 0.58%
Jook (Ngok Abyei) Abyei 52,883 0.64%
Agaar Dinka Aliab Awerial 47,041 0.57%
Gok Cueibet 117,755 1.43%
Agaar (Kwei, Ruup) Rumbek Center 153,550 1.86%
Agaar (Aliamtooch) Rumbek East 122,832 1.49%
Agaar (Pakam) Rumbek North 43,410 0.53%
Chiech Yirol East 67,402 0.82%
Atuot (Reel) Yirol West 103,190 1.25%
Rek Dinka Apuk-Giir, Jur Man-Anger Gogrial East 103,283 1.25%
Awan-Chan, Awan-Mou, Aguok, Kuach-Ayok Gogrial West 243,921 2.95%
Thiik, Luach-Jang, Luach-Koth, Akook, Jal-Wou, Tonj East 116,122 1.41%
Konggoor, Noi, Atok, Abiem, Abuok, Nyang, Leer, Awan-Parek, Lou-Ariik, Lou-Paher, Apuk-Padoch Tonj North 165,222 2.00%
Yaar, Thony, Apuk-Jurwiir, Muok, Tonj South 86,592 1.05%
Twic Mayaardit Twic 204,905 2.48%
Malual-Giernyang Aweil Center 41,827 0.51%
Abiem Aweil East 309,921 3.75%
Malual-Giernyang Aweil North 129,127 1.56%
Ajak, Buoncuai, Kongdeer, Aweil South 73,806 0.89%
Malual-Giernyang Aweil West 166,217 2.01%
Equatorian  

 

 

 

 

 

Western Equatorians

Zande Ezo 80,861 0.98%
Zande, Mundu Ibba 41,869 0.51%
Moru, Avukaya, Mundu, Baka Maridi 82,461 0.99%
Moru, Mundri East 48,318 0.59%
Moru, Moro Kodo Mundri West 33,975 0.41%
Jur-Bhel, Moru Mvolo 48,134 0.58%
Zande, Balanda Nagero 10,077 0.12%
Zande Nzara 65,712 0.79%
Zande, Balanda Tambura 55,365 0.67%
Zande Yambio 152,257 1.84%
Central Equatorians Bari, Nyangwara, Lokoya Juba 368,436 4.46%
Kuku Kajo-Keji 196,387 2.38%
Pajulu, Makaraka (Adio) Lainya 89,315 1.08%
Kakwa, Keliko, Lubwara Morobo 103,603 1.25%
Mundari Terekeka 144,373 1.75%
Kakwa, Pajulu, Avukaya, Yei 201,443 2.44%
Eastern Equatorians Didinga, Buya (Larim) Budi 99,234 1.20%
Lango, Logir, Dongotano, Imatong Ikotos 84,649 1.03%
Taposa, Nyangatom Kapoeta East 163,997 1.99%
Taposa Kapoeta North 103,084 1.25%
Taposa, Tid Kapoeta South 79,470 0.96%
Lopit, Pari, Tenet Lopa 106,161 1.29%
Madi, Acholi Magwi 169,826 2.06%
Otuho, Horiok, Lolubo, Ifoto Torit 99,740 1.21%
Nuer

 

 

Lou Nuer

Gon (Chieng-Dak) Wuror 178,519 2.16%
Gon (Gatbaal) Nyirol 108,674 1.32%
Moor Akobo 136,210 1.65%
Phow Nuer Gawaar Ayod 139,282 1.69%
Laak, Thiang Fangak 110,130 1.33%
 

Jikany Nuer

Gajaak (Chieng-Wau) Maiwut 79,462 0.96%
Gajaak (Thiang) Longochuk 63,166 0.76%
Gajook (Chieng-Lang) Ulang 85,044 1.03%
Gajook (Chieng-Nyilieth), Gaguang Nasir/Luakpiny 210,002 2.54%
Liech Nuer Bul Mayom 120,715 1.46%
Jangei Koch 74,863 0.91%
Dok Leer 53,022 0.64%
Hak Mayendit 53,783 0.65%
Western Jikany Guit 33,004 0.39%
Nyuong, Ador Panyijar 50,723 0.61%
Leek Rubkona 100,236 1.21%
Minority Group Eastern Minorities Shilluk (Chollo) Kodok/Fashoda 36,518 0.44%
Shilluk (Chollo) Malakal 126,483 1.53%
Shilluk (Chollo) Manyo 38,010 0.46%
Shilluk (Chollo) Panyikang 45,427 0.55%
Burun (Chai), Berta, Koma, Uduk (Gomus), Maban 45,238 0.55%
Murle, Jie, Kachipo (Suri or Ngalam) Pibor 148,475 1.79%
Anyuak Pochalla 66,201 0.80%
Western Minorities Jur-Bhel, Bongo, Jur-Modo Wulu 40,550 0.49%
Jur-Chol, Balanda-Bor Jur River 127,771 1.55%
Banda, Sere, Aja, Binga, Feroghe (Kaligi), Indri, Kara, Mangayat (Bugwa), Ngulgule, Shatt (Thuri), Yulu, Woro (Orlo) Raja 54,340 0.66%
Balanda-Bagari, Balanda-Boor, Balanda-Bviri, Bongo, Gollo, Jur-chol, Bai, Ndogo, Wau 151,320 1.83%
TOTAL Political Constituency Political Section County 8,260,490 100%

 

PaanLuel Wël, the managing editor of PaanLuel Wel: South Sudanese Bloggers (SSB), graduated with a double major in Economics and Philosophy from The George Washington University, Washington D.C, USA. He is the author of Who Killed Dr. John Garang, the editor of the essential speeches and writings of the late SPLM/A leader, Dr. John Garang, published as The Genius of Dr. John Garang, vol. 1-3, as well as a co-editor (with Simon Yel Yel) of President Salva Kiir’s speeches before and after independence: Salva Kiir Mayaardit: The Joshua of South SudanYou can reach him through his email: paanluel2011@gmail.com or Facebook page

Advertisements
Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s